Szerdán hajnalban érkezett haza a múlthét kedden elutazott DEAC Shotokan Karate Utánpótlása Görögországból, Chalkida városából. Az SKDUN Karate Világszövetség által rendezett 30. SKDUN Shotokan Karate Világbajnokság és 15. SKDUN Shotokan Karate Világkupán 32 ország volt jelen és mindösszesen 936 karatéka adta le nevezéseit.
A DEAC Karate UP 70 napos felkészülés után (a DEAC DESOK-ban, a józsai FOREST GYM edzőteremben, és az UTE edzőtáborában készülve) magabiztos formában vágott neki a nemzetközi megmérettetésnek. A hét fős stábban a vezetőedzői feladatokat Sensei Őri Krisztián 4. Dan karate edző látta el, aki maga is tatamira lépett, a másodedzői feladatokat Őriné Iván Krisztina végezte.
DEAC Karate UP versenyzői:
Huszák János Máté, Erdei Dorottya, Hegyessy Zsombor Zsolt, Őri Panna Krisztina és Őri József Béla.
Az egyetemi csapat már szeptember 26-án kiutazott az esemény helyszínére, hogy legyen idő a verseny előtti pihenésre, csapatépítésre és az utolsó közös technikai tréningekre. A bajnokság előtti napon zajlott le a mérlegelés, az edzőknek, bíróknak pedig egy szakmai továbbképzésen kellett még részt venniük.
2023. szeptember 29-én pénteken a Kohai (kezdő, utánpótlás), valamint veterán kategóriák voltak tatamin.
Huszák János Máté (7. év, 9. Kyu, citrom öv) élete első nemzetközi versenyén, igen népes mezőnyben ért el ötödik helyezést kata (formagyakorlat) versenyszámban, sokáig az éremért is versenyben volt teljesítménye. A kategóriája 7-9 éves volt, így az idei helyezése éremre utalhat a jövő évi nemzetközi versenyeken, mivel a mindenki által úgy kedvelt „Jancsika”, csak augusztusban töltötte be a 7. életévét, így éppen elindulhatott a neves viadalon. A kárpátaljai tehetség hibátlan gyakorlatsort mutatott be, mind az egy lépéses, kötött (Kihon ippon) – mind a három lépéses (Sanbon kumite) küzdelem során.
Erdei Dorottya (16. év, 7. Kyu, narancs öv) magabiztos formagyakorlattal mutatkozott be a kategóriája elején, melyet sokáig nem tudtak megelőzni versenytársai. Végül egyetlen versenyző kapott csak magasabb pontszámot, így Dóra második helyezést ért el egyéni Kata versenyszámban.
Ezután a három lépéses (Sanbon kumite) küzdelem következett, melyben – az alapos beiskolázásnak és a jó taktikának köszönhetően – nem talált legyőzőre és egyetlen debreceniként az első helyezést sikerült megszereznie, így a dobogó legfelső fokára állhatott, nyakában a magyar zászlóval.
Utolsó versenyszáma az egy lépéses, kötött (kezdő Kihon Ippon) küzdelem volt, amikorra már enyhén látszottak rajta a fáradság jelei, ám jó formájának és az erős bázis gyakorlatainak köszönhetően a harmadik helyezést szerezte meg.
Hegyessy Zsombor Zsolt (16. év, 4. Kyu, kék öv) a 16-17. éves fiúk között indult szabad (Ippon Shobu) és kötött (haladó Kihon Ippon) küzdelemben. Zsombor a verseny előtt nem sokkal töltötte 16. születésnapját, így a kategóriájában induló versenyzők némelyike 1-1,5 évvel is idősebb volt nála. Szabad küzdelemben egy nagyon intenzív meccset vívott a későbbi kategória győztessel, melyet elsősorban a gyors kéztechnikák jellemeztek. A bírók az ellenfele találatait ítélték meg tisztának, így az aznapi teljesítménye a nyolcadik helyre volt elég.
Haladó Kihon Ipponban látványos fejrúgásokkal mutatta be az ellentámadásait, melyek során mindent a begyakoroltak szerint hajtott végre. A magyar stáb megítélése szerint Zsombor gyakorlatsora volt a magasabb színvonalú, azonban a bírói testület a román versenyzőt hozta ki győztesnek, így ebben a versenyszámban is a nyolcadik helyen végzett a DEAC versenyzője.
Őri Panna Krisztina (12. év,4. Kyu, kék öv) formagyakorlatban (Kata) 2 körben pontozásos versenyben vett részt szeptember 29-én pénteken este, amely selejtezőből magabiztosan jutott be a nyolc közé a Heian nidan nevű Katával. A nyolcas döntőben a jól begyakorolt Heian Godan formagyakorlatot mutatta be. Pancsi mindent úgy hajtott végre, ahogy felkészítő mestere, Sensei Kis Zoltán 6. Dan tanította neki. Azonos pontszámokkal, az első helyen holtversenyben három román versenyző végzett, míg a 4. és 5. helyet is csak egy-egy tized választotta el, így Pancsi végül az ötödik helyet érdemelte ki.
12-13. évesek között Ippon Shobu szabad küzdelemben magabiztos 2 wazaris (2 fél pont) győzelemmel jutott a négyes döntőbe, ahol harmadik helyezéssel a bronzérmet sikerült megszereznie megérdemelten.
Haladó Kihon Ippon küzdelemben magas szinten hajtotta végre a kombinációs ellentámadásokat, benne nagyívű rúgás és kézkombinációkkal, ennek köszönhetően ebben a számban is harmadik helyen végzett.
Őri József Béla (16. év, 1. Dan, fekete öv) szeptember 30-án szombaton reggel (haladó kategória, barna és fekete övesek) egyéni formagyakorlat versenyszámmal kezdett. Jion nevű Katával a négyes döntőbe jutott, a döntőben az Enpi formagyakorlatot mutatta be, ahol maximális teljesítményét nyújtva a negyedik helyezést érte el.
Csapat formagyakorlatban a Jion Katát adták elő fiataljaink az SKS-SKDUN HUNGARY színeiben, a gyakorlatot a bírói testület holtversenyben a bolgárokkal, azonos pontszámúra értékelte. Második körben a Bassai dai gyakorlattal indultak a magyarok, (számunkra vitatható bírói döntéssel) csapatunk a nagyszerű harmadik helyet kapta meg.
Október 01-én vasárnap a kumite, azaz küzdelmi számok következtek. Itt Jozef a három pontos, azaz Sanbon shobu versenyszámban találta meg az igazi formáját. Sorba vette az akadályokat kazahsztáni, román majd azerbajdzsáni versenyzők felett diadalmaskodott. Végül 24 másodperc volt hátra a kumite döntőben a küzdelemből, amikor egyetlen kézzel végre hajtott beelőzést sikerült az ellenfélnek pontra váltania, és ezzel nyert a bolgár ellenfele Jozefnek. Ez az ezüstérem felér nekünk egy arannyal, főleg úgy, hogy a bolgár versenyző és edzője is őszintén gratulált az egyetem versenyzőjének a teljesítményéhez.
Végül a DEAC Utánpótlás vezetőedzőjének eredményeiről: Őri Krisztián veterán (40-49 év) kategóriában, a mesterek között mérettette meg magát. Több egyéni és csapat számban állt tatamira, példát mutatva ezzel tanítványainak. Csapat formagyakorlatban a bolgárokat megelőzve a második helyet tudta megszerezni az SKS-SKDUN HUNGARY férfi kata csapatával, egy jól összehangolt JION kata előadásával. A küzdelmek során az egyéniben és csapatban is találkoztak a veterán korosztályú mesterek (pl. bolgár, román, cseh, belarusz, lengyel színekben). Itt nagy mérkőzések voltak a magyar – lengyel „két jó barát” versenyzők között. A hat csapatos Kumite küzdelmi viadalon végül a dicsőséges ezüstéremnek örülhettek a magyarok.
A versenyzők napi szintű felkészítését végző edzők: Jámborné Molnár Éva, Mátyus Panna, Jámbor István, Győri István, Őri Krisztián. Mentor edző Kis Zoltán 6. Dan.
2023. szeptember 30-án, szombaton 14.30 órától a Világbajnokság ünnepélyes megnyitója következett, ahol a csapatunkat elkísérő Majer Tamás DMJV önkormányzati képviselője – dr. Papp László polgármester úr nevében – köszöntötte a világ minden tájáról megjelent sportolókat és edzőiket. Debrecen városa nevében minden résztvevő ország képviselőjének meghívót adott át, meginvitálva őket a 2024. április 12-14. között Debrecenben, a Főnix Aréna Sportcsarnokban megrendezésre kerülő 13. SKDUN Shotokan Európa Bajnokságra és Kupára.
Képviselő úr átadta Debrecen városának ajándékait a görög Karate VB rendező Chalkida város polgármesterének; Shihan Aurel Patru 8. Dan SKDUN Világszövetség elnökének, valamint Shihan Juhász Ferenc 8. Dan SKS-SKDUN Hungary elnökének. Köszöntőjében üdvözölte, hogy a 2024-es SKDUN Shotokan Európa Bajnokságot Magyarországnak ítélte meg a Világszövetség, annak ellenére, hogy a magyar pályázók Németországgal versenyeztek a rendezés jogáért. Biztosította a jelenlévőket, hogy Debrecen Város Önkormányzata; a helyi rendező Bushido Karate Sportegyesület Sensei Őri Krisztián vezetésével, valamint Shihan Juhász Ferenc SKS-SKDUN HUNGARY elnök szakmai támogatásával mindent el fog követni azért, hogy a Debrecenbe látogató, mintegy 25 ország és 1000 versenyző ne csak csodálatos sportélményekben, hanem egyéb kulturális és szabadidős programokban is részt vehessen.
Az ünnepségen több nemzet delegációja is személyesen megkereste a debreceni stábot (pl. ír, kazaht, belarusz, bolgár, szír stb) és kértek többlet információt Debrecen városáról, valamint a 2024. áprilisi debreceni shotokan karate EB-ről, melynek során a protokoll feladatokon túl tolmácsként kiváló teljesítménnyel segítette a csapatunk megítélését Hegyessy Zsombor Zsolt és Őri József Béla egyetemi versenyzőink.
Shihan Juhász Ferenc 8. Dan SKS-SKDUN HUNGARY elnök tájékoztatása szerint utánpótlás kategóriában a magyar delegáció (melynek része a DEAC Karate UP is) a 32 nemzet közül a nagyszerű 3. helyen végzett az éremtáblázaton.
Sensei Őri Krisztián DEAC Karate UP vezetőedzője (aki a Bushido Karate SE elnöke is egyben) meghívta az SKDUN Karate Világszövetség vezetőségét Debrecenbe, hogy még az EB előtt ismerjék meg a város és az egyetem sportlétesítményeit, melyet Aurel Patru elnök, Colin Putt főbíró és a japán Saito Yasuyoshi mester nagy örömmel elfogadott.
A DEAC Karate UP majdnem 5 éve, 2018. november 17-én alakult meg, a kitűzött céljait a VB teljesítménnyel megvalósította, vagyis kilépett a nemzetközi színtérre és bízunk benne, hogy alapos felkészülés után hasonló, vagy még eredményesebb további öt év fog következni, melyet a jövőévi debreceni EB szereplés fog megnyitni.
Debrecen, 2023. 10. 07. Sensei Őri Krisztián 4. Dan karate edző, DEAC